Hemanjiom

Hamangioma antalya

Hemanjiom

Hemanjiom çocuklarda  sık görülen iyi huylu kitlelerdir..Damar endotel hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Toplumun ortalama % 1 inde görülür ve kızlarda daha sıktır. .Gebeik koryonlarında normalde bulunan bir tümöral yapıdır. Hemanjiom fetal ilken endotel hücrelerinin aberran yerleşimli çoğalmasıdır.

Hemanjiom dama kaynaklıdır. Çoğunluğu baş ve boyun yerleşimlidir.Gövdede ve ekstremitelerde de yerleşebilir. Çoğunlukla doğumdan sonraki  ilk bir kaç hafta içinde ortaya çıkarlar. Çoğu yüzeyel bir kısmı derin yerleşimlidir..Birinci yıldan sonra küçülürler. yüz göz çevresi ve dudak çevresi hemanjiomlar başka organ anomalileri ile birlikte olabilirler..
Hamanjiom antalya

Hemanjiom Komplikasyonları

En sık kanama olur. bası belirtileri ve yara gelişimi diğer komplikasyonlarıdır.

Kasabach-Merritt Sendromu

1yaş altı bebekte büyük bir hemanjiomla seyreden,pıhtılaşma bozukluğu ve kanamalarla karakterize bir hastalıktır.

Tanı yöntemleri

USg,doppler usg ,derin hemanjiomlarda ise anjiografiler gerekebilir. Diğer organ anomalileri yönünden tetkik gereklidir.

Tedavi

Mümkün olduğunca dokunulmaz. Regresyon devresini tamamlamış ve hala kozmetik veya bası sorunları varsa cerrahi olarak çıkarmak uygundur..

Prognoz

% 90 olguda tedavi gerekmez. Nadiren cerrahi endikasyon yapılır. Antalya Çocuk cerrahi kliniğimizde bu operasyonlar başarı ile yapılmaktadır.