Gömülü penis ve tedavisi

Gömük lük nedir ?

Gömüklük aşırı yağlı olma veya aşırı küçüklük nedeniyle dışarda görünmeyen penis anlamına gelir .Gömülü penis kavramı,tedavi yöntem ve yaklaşımları son yıllarda üsütnde durulması gereken bir konu olarak ortaya çıkmıştır.Ülkemizde bu konuya yaklaşım konusunda Antalya sünnet merkezi olarak öncülük yapmaktayız.. En basitçe vücut yüzey çizgisinin altında kalan penise GÖMÜLÜ PENİS diyoruz Çoğu aile sünnet olana kadar dışta sallanan boş deri parçasını penis zanneder. Durumu sünnetten sonra farkeder ve bunun sünnetteki bir hatadan kaynaklandığını sanır.. Oysa gerçek böyle değildir. Sünnetsiz bir çocukta dışta sallanan deri iki parmak arasında sıkıştırıldığında penis gövdesi arada kalmıyorsa Gömülü penis demektir.

Gömülü penis-gürsel ateş
SAMSUNG

Sünnet olmamışlarda gömük penis görüntüsü

Sünnetli çocuklarda ise yeterli derisi olduğu halde  dışarda sallanan bir penisin olmaması gömüklük ten şüphelendirir. Ama bazen aşırı küçüklükte tek başına bu görüntüyü verebilir. Bu konuda muayenesini yaparak kesin tanı koyabilmekteyiz.

Antalya gömülü penis

Gömük lük hastalık mıdır ?

Gömüklük hastalık olmayıp görsel bir sorundur.Ancak görünüm artık daha fazla önem taşımakta çocukta bilinç arttıkça dışarda sallanan bir penis görünümüne kavuşmazsa psikolojik olarak etkilenmektedir..Gömüklük bazen tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Bazense boyut sorunu ile birliktedir ve cerrahi veya ilaç tedavisine ihtiyaç duyulur.

Gömülü penis nedenleri nelerdir ?

Aşırı yağlı olmak veya aşırı derecede küçük penise sahip olmak gömüklük sebebidir. Yağlı olduğu halde iri bir penise sahip olan çocuklarda gömüklük olayabileceğinden her yağlı çocuk gömük olacak diye bir kural yoktur. gecikmiş sünnet özellikle küçük penise sahip çocuklarda gömülmeyle sonuçlanabilir. hayatın ilk 2 yılındaki ereksiyon sıklığı penis oyutunda etkilidir. bu dönemin ne kadar çoğu sünnetli geçirilirse ereksiyonların önünde fimozis engeli bulunmayacağından.Büyüme ve gömüklükten kurtulma ile sonuçlanır.Bu yüzden gömüklük tespit edildiğinde erken sünnet çok önem taşır.

Küçük penis ve Gömük penis farkı nedir ?

Gömüklük bazen kendiliğinden, bazen tedavi ile düzelirken. Penis boyutu küçükse tedavi şarttır.

 Gömük lük nasıl geçer ?

Ya penisin büyümesi yada yağların azalması gerekir. Penisin büyümesi,erken sünnet, cerrahi büyütme ve ilaç tedavileri gibi yöntemlerle sağlanabilir. Yağların azalması ise çocuklarda adölesan döneme kadar zor bir olaydır.

7.GÖMÜLÜ PENİS TEDAVİSİ NEDİR NASIL YAPILIR ?

1.Hemen sünnet ; Sünnet sırasında gömüklüğü azaltıcı teknikler ailenin isteği doğrultusunda kullanılabilir.

2.Sünnet sonrası doğal veya yapay büyütücü tedaviler. ( Bu tedavinin ayrıntıları muayene olan hastalarımızla paylaşılmaktadır)

3. Tedavi bebek veya çocuğun kendisine hastır. Ereksiyon sıklığı önemlidir. Ereksiyon olan veya hiç olmayanlar arasında tedavi farklıdır.

Bu yüzden gömülü penise sahip çocukların muhakkak ereksiyon yönünden aile tarafından gözlemlenmesi pek çok sorunun zamanında tedavisini sağlar.

4. Tedaviye başlanan yaş önemli olup yaş ne kadar küçükse sonuç o kadar başarılıdır.

gomukpenis-16

Gömülü penis tedavileri

gomukpenis-12

Hangi tedavi yöntemini uygulayalım ? Çocuk veya bebeğin mevcut durumu,cerrahi yöntem gereksinimi varmı ? ereksiyon sıklığı nedir? gibi soruların cevapları iyi bir muayene ile ortaya konulur ve buna göre tedavi planlanır.
gömüklük peniste

Çocuğunuz ileri bir yaşa ulaştı ise çözümsüz değiliz .Öncelikle muayenesini yaptırınız ve çocuğunuza özel sonuç alıcı bir tedavi yöntemi uygulayalım

Op.Dr.Gürsel Ateş